Antydepresja czat.onet.pl

Pogromczyni medycznych mitow:->

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Antydepresja czat.onet.pl Strona Główna -> Uczucia, emocje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lilith666




Dołączył: 01 Lut 2008
Posty: 11
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: granica z ukraina

PostWysłany: Pon 8:26, 02 Cze 2008    Temat postu: Pogromczyni medycznych mitow:->

Wierzysz, że: paznokcie rosną po śmierci, picie dwóch litrów wody dziennie jest zdrowe, a czytanie w półmroku psuje wzrok? Jeśli tak, to się mylisz! Te i cztery inne niby-medyczne mity znalazły swoich naukowych pogromców na Uniwersytecie Indiany.
Artykuł opisujący wyniki badań amerykańskich naukowców ukazał się w świątecznym numerze "British Medical Journal".

Uczeni postanowili sprawdzić, czy siedem popularnych twierdzeń, często powtarzanych nawet przez lekarzy, jest prawdziwa. Wnikliwe, a czasem proste obserwacje pozwoliły obalić niemal wszystkie.

Co zaobserwowali?

1. Aby uzupełnić poziom płynów, należy codziennie pić 8 szklanek wody. Nieprawda. Nie ma naukowych dowodów, że ludzki organizm potrzebuje właśnie takiej ilości wody. A zapotrzebowanie na płyny zaspokajają także soki, zupy, mleko, a także warzywa i owoce. Co więcej, picie zbyt dużych ilości wody bywa szkodliwe.

2. Człowiek wykorzystuje tylko 10% swego mózgu. To popularne stwierdzenie utrwalili zapewne w naszych głowach komicy. W rzeczywistości wiemy, że uszkodzenie każdego regionu mózgu prowadzi do charakterystycznych i trwałych zmian. Wpływają one na nasze możliwości intelektualno-emocjonalne, zachowanie oraz funkcje życiowe. Badania obrazowe udowodniły ponadto, że nie ma w mózgu obszaru, który byłby nieaktywny.

3. Zmarłemu człowiekowi nadal rosną włosy i paznokcie. To mit dość makabryczny. Jednak efekt wydłużania paznokci jest jedynie złudzeniem optycznym, które jest skutkiem kurczenia skóry po śmierci. Aby paznokcie i włosy mogły się wydłużać, konieczne jest oddziaływanie hormonów.

4. Golenie powoduje, że włosy odrastają szybciej i są ciemniejsze oraz mocniejsze. Niejeden mężczyzna pewnie by chciał, aby to była prawda, ale to również złudzenie optyczne. Golenie zwyczajnie pozbawia włosy stożkowatej końcówki, którą mają włosy nieobcinane.

5. Czytanie w półmroku psuje wzrok. Nie ma dowodów na to, co od wczesnego dzieciństwa powtarzają nam rodzice. Rzeczywiście, czytanie przy skromnym świetle męczy oczy, co może powodować kłopoty z widzeniem, ale gdy da się im odpocząć nasz obraz świata wróci do normy.

6. Używanie telefonów komórkowych w szpitalach jest niebezpieczne. Naukowcy nie widzą tu zagrożenia. Według nich, komórka musiałaby dotykać aparatury medycznej, aby zakłócić jej działanie.

7. Jedzenie indyka nie wywołuje w ludziach specjalnej senności. To dosyć odległy dla naszej wyobraźni mit, ale w USA bardzo istotny. Za senność miałby odpowiadać jeden z aminokwasów: tryptofan. W rzeczywistości tak różne rodzaje mięsą, jak indyk, kurczak czy mielona wołowina zawierają podobne jego ilości. Naukowcy podkreślają, że każdy duży posiłek powoduje senność, ponieważ zmniejsza się dopływ krwi i tlenu do mózgu. Organizm ma po prostu inny cel i w tym momencie skupia się na trawieniu. Opisywane objawy nasilają się, gdy zjedliśmy coś obfitującego w białka lub węglowodany i popiliśmy to np. winem.

Obalenie tych popularnych przekonań to na pewno ważny krok w historii medycyny. Czy za śmiałkami z Uniwersytetu Indiany pójdą kolejni, którzy zajmą się innymi, obowiązującymi w naszej kulturze stereotypami?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Antydepresja czat.onet.pl Strona Główna -> Uczucia, emocje Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Flower Power phpBB theme by Flowers Online.
Regulamin